Karina Janas

Mama 3-letniego Kuby, klinicysta, ekspertka żywieniowa, inicjatorka kompleksowego programu powrotu do zdrowia "Zdrowsi w 90 dni" oraz projektu "Polko! Bądź zdrowsza!". Współpracuje z przedszkolami i szkołami. Na co dzień prowadzi Poradnię Medycyny Funkcjonalnej. Ponad 70 % jej pacjentów stanowią dzieci. Ceniona przez rodziców podopiecznych za skuteczność. Ciągle pogłębiała swoją wiedzę,  uczestniczy w dziesiątkach konferencji i szkoleń.

Aleksandra Poncyljusz

Jestem studentką Plaskett International College, Functional Medicine University i trenerem personalnym, a także autorką bloga Nowoczesna Dietetyka (www.nowoczesnadietetyka.pl).

W pracy z pacjentem wykorzystuję wiedzę z zakresu medycyny funkcjonalnej, naturalnej i konwencjonalnej w kontekście nie tylko dietetycznym, ale również związanym z mikrobiologią lekarską.

Takie podejście jest szczególnie bliskie medycynie, której chciałabym się uczyć. Medycynie, która koncentruje się na rozpoznaniu przyczyn nierównowagi klinicznej chorego poprzez uchwycenie nie tylko szeroko rozumianych czynników środowiskowych (w tym czynnika infekcyjnego) na nią wpływających, ale także relacji między nimi a jednostką. Medycynie, która jest podejściem odpowiadającym potrzebom medycyny XXI wieku, a zatem nauce, która uznaje odrębność biochemiczną, fizjologiczną i psychospołeczną każdego człowieka i poszukuje sposobów leczenia najlepiej dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb.

Staram się, aby konsultacje ze mną miały wymiar edukacyjny. Zależy mi bowiem, aby włączyć pacjenta, w proces przejmowania kontroli nad chorobą. Aby z czasem, pacjent zaczął odpowiadać za swoje działania oraz zaniechania, a jako obserwator dynamiki swojej choroby — stał się ekspertem i subiektywnym dopełnieniem wiedzy, jaką dysponuję.